Zubní implantáty

Zubní implantáty

Zubní implantát je umělá náhrada zubu, která je vsazena přímo do čelisti. Plní všechny funkce původního zubu a navíc je jeho přirozenou a věrnou kopií.

Kdy je vhodné použití implantátu

Vhodným kandidátem pro implantaci je téměř každý v jakémkoliv věku, kromě pacientů s některými chronickými či systémovými onemocněními (např. diabetes) a těžkých kuřáků. Kouření totiž zvyšuje teplotu v dutině ústní a může snížit pravděpodobnost úspěšnosti implantace. Metoda taktéž není vhodná pro děti a dospívající, u kterých ještě nebyl ukončen kostní růst. O tom, zda je pro vás dentální implantát vhodným řešením, rozhoduje zubní lékař specialista na základě informací z rentgenového snímku případně CT přístroje a dalších skutečností. K provedení úspěšné implantace je nezbytné, aby hmota čelistní kosti byla dostatečná a kvalitní, pacient musí provádět bezchybnou ústní hygienu a jeho organismus musí disponovat normální schopností hojení ran.

Co je zubní implantát

Jedná se o titanový šroubovitý pilíř nahrazující kořen zubu, který se během krátkého chirurgického zákroku zavede do čelisti. Titan je bez komplikací přijímán lidským tělem, alergie na něj se téměř nevyskytují. Tento "umělý kořen" tvoří stabilní základ pro dlouhodobé upevnění korunky a zároveň elegantně vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla v důsledku stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty.

Kolik zubů může být implantáty nahrazeno

Pokud jste přišli pouze o jeden zub a zvolíte-li si jako řešení této situace dentální implantát, nebudete muset obětovat zdravé vedlejší zuby, jejichž broušení by bylo nutné, pokud byste se rozhodli pro můstek. Podobné je to i se ztrátou dvou a více zubů. Můstek může nést dvojice dentálních implantátů a opět nebude nutné ničit vedlejší zdravé zuby. Pokud potřebujete celkovou či částečnou snímatelnou zubní náhradu, dentální implantáty zajistí její bezpečné ukotvení, přičemž bude stále možné ji jednoduše z úst vyndat a vyčistit a zároveň se vyhnete nepříjemnostem častým při nasazování protéz na vlastní zuby.

Proces implantace se může pochlubit vysokým procentem úspěšnosti - až 90%. Selhává nejčastěji následkem kouření, užíváním některých druhů léků nebo vlivem nedostatečného množství kostní hmoty v okolí implantátu. Alergie na titan je vzácná a prakticky se nevyskytuje. Nepříjemnou komplikací může být vznik infekce nebo mechanické poškození (ulomení) implantátu. Pokud se první pokus implantace z nějakého důvodu nezdaří, náhrada může být provedena během několika měsíců.